BEJELENTKEZÉS: +36(30) 60 58 58 9   

Aranyér, végbéltáji betegségek

Teljes körű, kíméletes vastagbél kivizsgálás. Csak a legszükségesebb beavatkozások.

Vastagbéltükrözés - fájdalom nélkül.

Vénás bódítás, vagy kéjgázas altatás. Kíméletes beavatkozás - jó kezekből.

Emésztőszervi kivizsgálás

Józan kivizsgálási terv a szervi problémákra. Életmód-tippek a funkcionális panaszokra.  

Gyomortükrözés

Reflux-betegség tisztázása. Gyomorfekély, gyomordaganat szűrővizsgálata.

Vastagbélrák szűrés.

Elmúlt 45 éves, és jól érzi magát? Akkor a vastagbél-daganat minden panaszát mutatja. Ideje szűrővizsgálatot kérnie!

Konzultáció, gyógybeszéd

Lelet-megbeszélés, szaktanácsadás... ...mert néha már a beszélgetés is gyógyít!

Sebészeti beavatkozások

...ha tényleg csak a gyógyító kés segíthet.

Tudástár

Ha már kérdezte kezelőorvosát, gyógyszerészét. De nem kapott megnyugtató választ.

Táplálkozási tanácsadás

1001 divatos diétából ... amit a tudomány is igazol.

Farokcsont feletti tályog, sipoly

A keresztcsont alatti, farokcsont feletti bőrterületen jelentkező tályog ill. sipoly nem a végbélből származik, hanem az üldögélő életmód következménye.

A kellemetlen betegséget pilonidalis sinus, dermoid cysta néven illetjük, mert használható magyar neve nem terjedt el. A jellegzetes csomó a farpofák között, a keresztcsont-farokcsont felett a végbélnyílás közelében alakul ki.

A betegség leginkább fiatal-középkorú, "szőrös típusú" férfiakat érint, de nem ritkán nőknél is előfordul. Férfiakban típusos kamionos-traktoros betegség, ahol a tartós ülő helyzet, és zötykölődés szerepe feltételezhető. Nőkben a fokozott szőrösödéssel kísért policisztás ovárium szindróma (PCOS) egyik kellemetlen szövődménye is lehet. Máskor fogalmunk sincs, hogy mi okozza.

Kialakulásában a farpofák között, nyomásnak kitett helyen a szőrtüszők fejlődési problémáját feltételezzük. Amennyiben az ülő életmód, helyi trauma miatt a szőrszálak nem tudnak a bőrfelszínre törni, úgy a bőr alatti zsírban, a mélyben szaporodnak. A fejlődő szőrszál mellett a szőrtüszőkben faggyút és verejtéket termelő mirigyek működnek, melyek váladéka nem képes a bőrfelszínre ürülni, így az a mélyben növekvő szőrgomolyag mellett meggyűlik. Amennyiben a felgyülemlett váladék kiutat talál valamelyik bőrpóruson keresztül, úgy több-kevesebb savós jellegű, váladékozó sipoly formájában bukkan fel a baj (sinus pilonidalis). Gyakoribb azonban, hogy a bőr alatti gyülem befertőződik, és a farpofák között napok alatt rendkívül fájdalmas, feszítő tályog formájában mutatkozik (pilonidalis tályog).

A pilonidalis tályog kezelése.

A tályoggal jelentkező betegség (lásd: a fenti ábrán) esetén sürgős műtétre van szükség, mert a vastag bőrön keresztül a gyulladásos gyülem nem képes kitörni, inkább a környező laza fartájéki zsírban terjed, és minden nap nagyobb területet pusztít el. Ezért a tályogot helyi érzéstelenítésben, vagy rövid altatásban megnyitjuk, a gennygyülemnek szabad folyást engedünk. A sebet a következő hetekben nyitva kezeljük, míg a gyulladás visszahúzódik, a sebüreg feltisztul, a váladékozás megszűnik. A bőrseb másodlagosan hegesedik, gyógyul. A kiürülő gennyel együtt a gyulladást kiváltó szőrcsomó is távozhat: ilyenkor végleges gyógyulás várható. Gyakrabban azonban a szőrcsomó a mélyben marad, ezért a váladékozás és tályog kiújulására később számítani lehet. Ennek megelőzésére később, választott időpontban a terület műtéti kimetszését szokás javasolni.

A sipolyozó sinus pilonidalis kezelése.

pilonidal cystA tályog gyógyulását követően tehát váladékozó, féjdalmatlan sipoly maradhat vissza. Máskor nem alakul jellegzetes, fájdalmas tályog, ellenben számos fájdalmatlan, váladékozó sipolynyílás mutatkozik, melyek az évek során kiterjedt bőr alatti járatrendszert is alkothatnak. A krónikus sipolyok műtéti kezelésére közel 100 megoldást ismerünk. Ebből a bőségből leszűrhető, hogy nincs üdvözítően jó megoldás, mely a többi műtétet idővel kiszorította volna a gyakorlatból. A műtétek egyik alaptípusában a sipolyozó bőrfelszínt kimetsszük, a beteg területeket eltávolítjuk, és a sebet nyitva hagyjuk másodlagos sebgyógyulásra, sarjadásra. A sebgyógyulás rövidítésére régi de ma is használatos eljárás a sebüreg szélén a bőr leforgatása a sebalapra: a seb un.  "erszényesítése" (marsupialisatio). Ez kissé lerövidíti a gyógyulási időt. Azonban ekkor is hosszas másodlagos gyógyulásra, sebkezelésekre kell felkészülni, melyet az új, innovatív kötszerek teljes tárházával igyekszünk gyorsítani. A nyitott kezelés hosszadalmas, a kötözés segítő személyzetet igényel, de jó eséllyel várható a végleges gyógyulás.

A műtétek másik csoportjában a kimetszést követően a sebet zárjuk. Ekkor sikeres esetben gyors gyógyulás várható, azonban sajnos igen gyakori a seb fertőződése, a sebszétválás, amikor a sebet meg kell nyitnunk, és mint előbb: hosszasan nyitva kell kezelni, kötözni.

Elhanyagolt, sokadik alkalommal kiújult, bonyolult esetekben változatos plasztikai módszerekre, lebenyképzésekre is szükség lehet a kimetszett terület fedéséhez.

Angolszász területeken elterjedtek a középvonali metszést elkerülő, speciális helyi bőrlebenyt képző, csekély kimetszéssel járó zárt műtéti megoldások (Karydakis-lebeny, Limberg-lebeny, Bascom-műtétek), melyek jó eredményeik ellenére csak igen lassan terjednek hazánkban.

Az optimális kezelési stratégiát és műtéti megoldást az érintett beteggel megbeszélve és egyeztetve, egyénre szabottan illő megtervezni. Biztosan eredményesebb a beavatkozás, ha egy szélesebb műtéti repertoárból keressük meg a beteg problémájához legjoban illeszkedőt.

Megelőzés.

A kiújulás megelőzésére a terület kíméletes tisztítása, fokozott tisztán és szárazon tartása javasolt. A hosszas üldögélés, helyi trauma (pl. traktorvezetés) kiiktatása lenne tanácsos, ha megoldható. Célszerű lehet a farpofák közötti bőrterületen 2-3 hetente kíméletes szőrtelenítése (szőrtelenítő krémmel). Végezetül tályog feltárását követően, ill. krónikus sipoly műtétét követően is hasznos lehet az érintett terület végleges, lézeres szőrtelenítése.

Összefoglalás.

A pilonidalis cysta jóindulatú, banális betegség, mely azonban a fiatal-középkorú érintettek életét erősen megkeseríti. Sebészi kezelése előbb-utóbb rendszerint szükségessé válik, azonban az optimális mértékű műtét megválasztása, és annak időzítése nem könnyű feladat. Az operáló sebész felelőssége a helyi házszokáson túlmenően a nyitott és zárt műtéti megoldások mind szélesebb körű ismerete, hogy betegre szabott műtéti megoldást tudjon javasolni.

Érzésem szerint (a hazai gyakorlattól eltérően) a durva nagy kimetszések helyett jóval mértékletesebb, konzervatív hozzáállás tanácsos. Az optimális taktika talán egy kisebb sebészi beavatkozás, majd a terület végleges szőrtelenítése, és várakozás.

Utoljára frissítve: 2020. június 19., péntek 11:16

Ambuláns sebészet

Bőrelváltozások, és benőtt köröm

A bőrbajok, és körömtáji gyulladások némelyike műtétet érdemel. Melyek ezek?

Bőr alatti csomók sebészete

A bőr alatt tapintható csomó: a legritkább esetben rák!

Farokcsont feletti tályog, sipoly

A keresztcsont alatti, farokcsont feletti bőrterületen jelentkező tályog ill. sipoly nem a végbélből származik, hanem az üldögélő életmód következménye.

Krónikus sebek, lábszárfekély, decubitus

A sebek általában tudják, hogyan kell meggyógyulniuk. Ha nem teszik, akkor rendszerint valamiben hiányt szenvednek.