BEJELENTKEZÉS: +36(30) 60 58 58 9   

Aranyér, végbéltáji betegségek

Teljes körű, kíméletes vastagbél kivizsgálás. Csak a legszükségesebb beavatkozások.

Vastagbéltükrözés - fájdalom nélkül.

Vénás bódítás, vagy kéjgázas altatás. Kíméletes beavatkozás - jó kezekből.

Emésztőszervi kivizsgálás

Józan kivizsgálási terv a szervi problémákra. Életmód-tippek a funkcionális panaszokra.  

Gyomortükrözés

Reflux-betegség tisztázása. Gyomorfekély, gyomordaganat szűrővizsgálata.

Vastagbélrák szűrés.

Elmúlt 45 éves, és jól érzi magát? Akkor a vastagbél-daganat minden panaszát mutatja. Ideje szűrővizsgálatot kérnie!

Konzultáció, gyógybeszéd

Lelet-megbeszélés, szaktanácsadás... ...mert néha már a beszélgetés is gyógyít!

Sebészeti beavatkozások

...ha tényleg csak a gyógyító kés segíthet.

Tudástár

Ha már kérdezte kezelőorvosát, gyógyszerészét. De nem kapott megnyugtató választ.

Táplálkozási tanácsadás

1001 divatos diétából ... amit a tudomány is igazol.

Epeműtét utáni epebaj.

colicaA rutin epeműtét után a betegeknek akár harmada (!) panaszos marad. Hogy miért? Mert addig sem az epekő okozta a gondot.

Az epekövesség jellegzetes jobb felhasi, bordaív alatti, hátba sugárzó fájdalmat okoz, amit jellemzően zsíros étkezés provokál. Ha valóban az epehólyagban kóválygó kövek okozták a bajt, akkor egy sima epeműtét után a panaszok gyorsan, látványosan szűnnek. A valóságban azonban a műtét után a betegek 10-30%-a tartósan panaszos marad.® Ismétlődnek a görcsök, hasmenés jelentkezik, de jöhet puffadás, émelygés.® Ilyenkor a betegre ragasztott orvosi címke: Poszt-Cholecystectomiás Szindróma (továbbiakban: PCS). A rejtélyes nevű betegség magyarul: epehólyag-eltávolítás utáni tünetcsoport. Oké, de mi okozza?

 

Műtéti szövődmények, és kizárandók.

Epeműtét után előfordulhat az operált területen panaszokat okozó vérömleny, epegyülem, vagy gyulladás. Kövek maradhatnak az epevezetőben, amit általában endoszkópos úton meg lehet oldani. Ezeket az operatőrnek illik felvetni és tisztázni. (A labor és ultrahang általában elegendő segítséget ad. Esetleges nyombélfekély tisztázására felmerülhet a gyomortükrözés. Az epeutak tisztázására endoszkópos vizsgálatra (ERCP) lehet szükség.)

PCS esetén az utánvizsgálatok nem adnak kézzelfogható magyarázatot.

 

Epeműtét utáni hasmenés.

after gallbladderA hasmenés minden epeműtét után okozhat némi gondot. Az epehólyagban tárolt epének fontos szerepe van a zsíremésztésben. Kiesésével megszűnik a raktárkészlet, ezért a májnak hirtelen kell reagálnia egy zsírosabb étkezésre. Epeműtét után ezért fokozatosan javasoljuk a zsíros étrend visszaállítását, amíg a máj felveszi a „ritmust”. Egy hónap után az egészséges máj korrigálni tudja a raktárkészlet hiányát, és rugalmasan alkalmazkodik a terheléshez.

Gyakran előfordul, hogy tartósan megmarad a lágyabb széklet. Jellemzően étkezések után fél-másfél órával "futni kell", és a hasmenéses széklet gyakran zöld-sárga (epés) színű. Ezt a vastagbélig lejutó, irritáló epe okozhatja. Normális emésztésnél a vastagbélbe már nem kerül epe, mert a vékonybélből visszaszívódik. A vékonybél felszívódási zavarainak esetén azonban az epe eljuthat a vastagbélig, és hasmenést provokál. A problémát okozhatja, ha túl sok epe jut a bélbe, mert korábban átvágták az Oddi-zárógyűrűt (lásd alább), így az epe szabályozatlanul ömlik a nyombélbe. Még gyakrabban okoz gondot az epe lassú visszaszívódása. A felszívódási zavarnak számos oka lehet, mint glutén-érzékenység, laktóz intolerancia, fruktóz-felszívódási zavar, vagy bakteriális túlnövekedés (SIBO). Ha egyiket sem sikerül igazolni, akkor (szerintem) többnyire irritábilis bél szindróma okozta az eredeti panaszokat (lásd alább), és ennek csak egyik kísérője volt az epekövesség. Tehát nem az igazi bajt operálták, csak egy mellékleletet.

 

Oddi-zárógyűrű működési zavar.

Az epe (és hasnyálmirigy) nyombélbe ürülését egy finoman behangolt izomgyűrű (Oddi-szfinkter) szabályozza. Bzámos bélhormon és a zsigeri idegrendszer együttműködése kell ahhoz, hogy a szükséges emésztőnedvek éppen jókor, és megfelelő mennyiségben érkezzenek a tetthelyre. Az izomgyűrű működési zavara a teljes emésztést összeboríthatja. 

Epeúti endoszkópos beavatkozások során az izomgyűrűt gyakran átvágják (Endoszkópos SzfinkteroTómia, EST). Az átmetszett járaton keresztül akadálytalanul ömlik az epe a vékonybélbe, ami a fent említett hasmenéses panaszok egyik forrása lehet.

A görcsös, nyílni nem hajlandó (vagy beszűkült, heges) záróizom még több panaszt okozhat. Az epeutakban torlódó epe nyomása ilyenkor jobb bordaív alatti görcsös fájdalmat okozhat. Görcsös esetben az anginában használatos nitroglicerin-készítmények enyhülést hozhatnak. Heges szűkület esetén az endoszkópos átmetszés segíthet.

Amennyiben a záróizom-probléma okozta a beteg panaszait, akkor értelemszerűen: mit sem segít az epehólyag (és kövek) műtéti eltávolítása.

 

Epeműtét és irritábilis bél.

Megfigyelések szerint az irritábilis bél szindróma (IBS) előszeretettel jelentkezik az epeműtét után.® Én azt hiszem, hogy többnyire a beteg előző gondjait sem az epekövessége okozta, csak rákenték a gyalázatot. Mert miről is mesél a panaszos epeműtött története? Általában nem a típusos epés görcsök, hanem szerteágazó, színes emésztési panaszok miatt kezdődött a kivizsgálása. Készült egy hasi ultrahang vizsgálat, ami kimutatta az epehólyag kövességét. Innentől készpénznek vették, hogy ez okozza a panaszokat, és az epeműtétet örömmel elvégezte az első felkeresett sebész. Aztán a műtét után ismét előkerült az emésztési panasz. Ekkor már nem lehet epekővel magyarázni, ezért szembe kell nézni a ténnyel: eddig sem ez volt a baj.

Az epeműtét utáni tünetcsoport az esetek zömében nem más, mint az IBS - csak éppen itt egy epeműtét is megesett. Ugyanaz okozta a (funkcionális) emésztési zavart, mint az epekő képződését (lásd ott): a vacak étrend és betegítő életvitel.

 

Hogyan lehet kiszállni az epeműtét utáni körhintából?

A legegyszerűbb: bele sem ülni. A kezelőorvos részéről óvatosságot igényel minden olyan epeköves ultrahang lelet, amit nem kísérnek a típusos, zsíros étkezés által provokálható epeköves görcsök. A sebész részéről a józan önmérséklet segítheti a helyes műtéti javaslatot. A beteg részéről pedig tudni érdemes, hogy nem minden epekő okoz panaszt. A nem típusos emésztőszervi panaszokat (puffadás, gázosodás, bizonytalan hasi diszkomfort, hasmenés) valószínűleg nem az epekövesség okozza, és nem is várható csodálatos javulásuk az epeműtét után.

Mit tehetsz akkor, ha már az epeműtét után keveredtél erre az oldalra? (Nyilván azért, mert panaszos maradtál.) Ez esetben javaslom, hogy tanulmányozd az IBS-t, és az ott linkelt emésztési zavarokat.  

 

Zsíros étrend - epehólyag nélkül.

A szerteágazó (funkcionális) emésztési zavarok esetén általában valamilyen szénhidrát-csökkentett (low-carb) étrendi változatot szoktam ajánlani. Az epeműtét utáni tünetcsoport sem kivétel. Az ilyen diéta szükségképpen zsírosabb lesz az eddig megszokottnál. Gyakran visszatérő kérdés, hogy szabad-e zsíros étrendet fogyasztani epehólyag nélkül?

Tapasztalatom szerint: általában nincs akadálya. Az epeműtét utáni hetekben kerülendő a zsíros étrend, és apróbb részletekre osztott étkezés javasloható. Később egyre nagyobb étkezési szünetek, és egyre nagyob zsírterhelés próbálható. Az átmeneti időszakban MCT pótlás is segíthet. A máj (ha jól működik) egy hónap alatt megtanulja kompenzálni az epehólyag hiányát, és felépíthető egy napi 2-3 étkezésben maximált, de zsírokban nem korlátozott étrend. 

Konkrétabb diétás tanácshoz számos személyes részlet ismerete szükséges. (Metabolikus és egyéb krónikus társbetegségek, tápláltsági állapot, személyes preferenciák,  intoleranciák, és nem utolsó sorban: az emésztési zavar típusa.) 

 

Utoljára frissítve: 2021. január 14., csütörtök 20:57

Emésztőszervi betegségek

A reflux-betegség (GERD).

A reflux-betegséget nem a túl sok gyomorsav okozza. A savgátló gyógyszer többet árt, mint használ.

A gyomorlakó Helicobacter

A gyomorlakó baktérium ellen ádáz küzdelmet vívunk. Talán köthetnénk békét.

Gyomorfekély, nyombélfekély

A gyomorlakó baktériummal (Helicobacter pylori, lásd ott) együtt élő tömegek csekély hányadában a bélfal mély sebe, fekélye alakulhat. De kinek…

A gyomorrák pszichoszomatikája.

A rettegett gyomorrák: pszichoszomatikus betegség. Mint minden betegség.

Epekövesség.

Az epekő: népbetegség. A laparoszkópos epeműtét minden sebészeten rutin beavatkozás. Ugyanakkor kevés szó esik pár fontos kérdésről. Melyik a problémás…

Epeműtét utáni epebaj.

A rutin epeműtét után a betegeknek akár harmada (!) panaszos marad. Hogy miért? Mert addig sem az epekő okozta a…

A laktóz-intolerancia.

A tehén borjának termeli a tejét, és nem az embernek. A minőségi nyers tej kiváló táplálék lehet, de akinek gondja…

A gyomorbaj, gyomorhurut.

A gyomorbaj: árnyék a felhasban. Rendszeresen fáj, de nincs komoly baj. Mihez kezdjünk vele?

Glutén-érzékenység, cöliákia, lisztérzékenység.

Gabona-alapú étrendünk a krónikus betegségek melegágya. A glutén-érzékenység: csak a jéghegy csúcsa.

Kontaminált vékonybél szindróma. (SIBO)

A krónikus emésztőszervi panaszokat gyakran "szennyezett vékonybelek" magyarázzák. De mitől piszkosak, és hogyan kellene megtisztítani?

A (nem alkoholos) zsírmáj.

Egykor alkoholos májzsugor pusztított, ma sokkal inkább a máj (nem alkoholos eredetű) elzsírosodása. Egyes gazdag országokban minden harmadik ember érintett.…

Fruktóz felszívódási zavar

Az IBS, SIBO, nem cöliákiás glutén-érzékenység (NCGS) néven kódolt problémákat sokszor a fruktóz (alias gyümölcscukor) felszívódási zavara okozza.