BEJELENTKEZÉS: +36(30) 60 58 58 9   

Aranyér, végbéltáji betegségek

Teljes körű, kíméletes vastagbél kivizsgálás. Csak a legszükségesebb beavatkozások.

Vastagbéltükrözés - fájdalom nélkül.

Vénás bódítás, vagy kéjgázas altatás. Kíméletes beavatkozás - jó kezekből.

Emésztőszervi kivizsgálás

Józan kivizsgálási terv a szervi problémákra. Életmód-tippek a funkcionális panaszokra.  

Gyomortükrözés

Reflux-betegség tisztázása. Gyomorfekély, gyomordaganat szűrővizsgálata.

Vastagbélrák szűrés.

Elmúlt 45 éves, és jól érzi magát? Akkor a vastagbél-daganat minden panaszát mutatja. Ideje szűrővizsgálatot kérnie!

Konzultáció, gyógybeszéd

Lelet-megbeszélés, szaktanácsadás... ...mert néha már a beszélgetés is gyógyít!

Sebészeti beavatkozások

...ha tényleg csak a gyógyító kés segíthet.

Tudástár

Ha már kérdezte kezelőorvosát, gyógyszerészét. De nem kapott megnyugtató választ.

Táplálkozási tanácsadás

1001 divatos diétából ... amit a tudomány is igazol.

Bőrelváltozások, és benőtt köröm

A bőrbajok, és körömtáji gyulladások némelyike műtétet érdemel. Melyek ezek?

A bőrön leginkább festékes anyajegy, bőrkinövések, szemölcsök, esetleg kifekélyesedésre hajlamos ("basalsejtes") bőrdaganat, továbbá laphámrák fordulhat elő. Ezeket műtét előtt minden esetben bőrgyógyász szakorvosnak kell véleményeznie, aki gyanús esetben arról is nyilatkozik, hogy mekkora biztonsági szegéllyel kell eltávolítani a bőrbigyót. (A korábbi műtétek nyomán visszamaradt, torzító bőrhegek korrekciója nem igényli bőrgyógyász bevonását.)

A kisebb bőrhiányt okozó kimetszések helye egyszerűen bevarrható, és időnként nagyobb hiányok lebenyplasztikáját is elvégzem. A nagyobb, plasztikai megoldásokat, bőrpótlást igénylő bőrelváltozások műtétére azonban területünkön is vannak nálam sokkal jobban felkészült, erre specializálódott sebészek, ezért ezekkel megfelelő plasztikai sebész kollégához irányítom az érintettet.

 

 

A bőr alatt tapintható körülírt csomók természetéről sokszor már történet, és tapintás alapján megbízható diagnózishoz juthatunk, időnként azonban lágyrész ultrahang, röntgen, vagy akár MR-vizsgálat is szükséges lehet egy kimetszést megelőzően. A napok alatt kialakult, fájdalmas bőr alatti csomót rendszerint gyulladás, tályog okozza, melyet sürgősen érdemes megoldani, ezt csak a legritkább esetben tudom beilleszteni egy előjegyzéssel működő rendelés programjába. A bőr alatti csomók természetéről a errefelé olvashat.

A farokcsont feletti területen gyakran kialakul egy szőrtüszőből származó váladékozást, sipolyzást, tályogot okozó kellemetlen bőr alatti gyulladás, melyet farokcsont feletti sipoly, sinus pilonidalis néven ismertetek a tájékoztatók között.

A bőrműtétek rendszerint egyéni tervezést és mérlegelést igényelnek, ezért azok rendszerint nem az első találkozás során, hanem azt követően, tervezett alkalommal kerülnek terítékre. A "kisműtétek" előtt is fontos felmérni a veszélyeztető társbetegségeket, belgyógyászati problémákat. A véralvadásgátló kezelés alatt álló betegek (Syncumar, Warfarin, Xarelto) műtéti előkészítése során a tabletta elhagyása, és átmeneti injekciós helyettesítése, valamint a véralvadási laboreredmények műtét előtti ellenőrzése is szükséges.

A bőrről eltávolított elváltozásokat szövettani vizsgálatra továbbítom.

A benőtt köröm.

A körömszélek benövése gyakori ambuláns sebészeti panasz. A betegség rendszerint a láb öregujjának belső, külső, vagy mindkét oldalának körömszélén okoz heteken-hónapokon keresztül elhúzódó fájdalmas duzzanatot, váladékozást. A széli részeken aláforduló körömlemez nyomja, irritálja az alatta fekvo mély lágyrészeket. A huzamosabb ideig tartósan irritált bőr alatti szövetek túlsarjadással reagálnak, ezért az aláfordult körömlemez széli részein hámmal nem fedett, váladékozó vadhús jelenik meg. A rendellenességet okozhatja rossz kialakítású szoros lábbeli, helytelen körömvágási technika, vagy alkati hiba. A köröm szaruját termelő körömágy a szükségesnél szélesebb körömlemezt növeszt, amely a lábujj széli részein hely hiányában a mélybe fordul.

A benőtt körömszéleket gyakran farigcsálja pedikűrüs, de tartós megoldásához a körömágy széli részeinek elpusztítása is szükséges, ami csak érzéstelenítéssel végezhető el. A sebészeti megoldás során a jábujj tövéhez adott injekcióval az ujjvéget teljesen elérzéstelenítjük és az aláfordult körömszélt a hozzá tartozó körömágy-részlettel együtt eltávolítjuk. A beavatkozás kulcsfontosságú része a körömágy széleinek elpusztítása, egyébként a körömbenövés törvényszerűen kiújul néhány hónap elteltével. Erre magam kémiai roncsolást alkalmazok, tömény karbolsav (fenol) helyi használatával. A módszernek köszönhetőoen a kiújulás esélye csekély, a gyógyulás minimális fájdalommal jár. A kisműtét során el kell távolítani a hegesedő túlsarjadt vadhúst is, egyébként hetekig elhúzódó váladékozás várható. A beavatkozás után néhány napig reggel-este 5-10 perc kamilla-teás lábáztatást, a váladékozás megszűntéig fedőkötést javaslok. A továbbiakban laza lábbeli viselése tanácsos. A körömvágások során a későbbiekben a széli részeken nem szabad a körmöt alávágni, mert az ismételten szélesebb körömlemez lenövéséhez vezet.

A benőtt köröm gyógyítására nagyobb műtéti rombolást is szoktak végezni az ujjszél ék alakú részletének eltávolításával, varratok átmeneti behelyezésével. Saját gyakorlatomban a kémiai roncsolással kombinált kisműtét minimális fájdalommal gyógyul, megbízható eredményt ad, ezért ennél kiterjedtebb beavatkozást gyakorlatilag nem szoktam végezni.

A kéz és lábujjak egyéb gyulladásai.

A kézen gyakran jelentkezik körömtájékon kialakuló fájdalmas, kipirosodott duzzanat, gyulladás. Apró, alig látható sérülések, szálka, üvegszilánk, körömvágás nyomás keletkezhetnek olyan kicsiny sérülések, melyek az ujjak lágyszöveteiben gyorsan tovaterjednek. A folyamat helyétől, súlyosságától, gennyes beolvadás jelenlététől függően lehet szükség kisebb-nagyobb műtéti feltárásra, antibiotikumok alkalmazására.

A lábujjak hasonló gyulladásos folyamatainál különösen fontos tisztázni a vérkeringés állapotát, esetleges érszűkület jelenlétét. Ez a kezelést alapjaiban befolyásolhatja. A népbetegségnek számító cukorbetegség előbb-utóbb szinte mindig jelentkeznek a lábat érintő szövődményei (diabeteszes láb). Korai felimerése, és helyes kezelése végtagmentő lehet. A diabeteszes lábon kialakuló, hosszasan gyógyuló sebek kezelése már átvezet a krónikus sebkezelés területére.

Körömgombásodás.

A köröm szaruját megtámadó gombás fertőzés elsődleges kezelése a bőrgyógyászat feladata. A fényét vesztett, sárgás, feltöredezett körömlemez gombás fertőzése tartós helyi és szájon át szedheto gombaellenes kezelést igényel. Azonban a jelentősen megvastagodott, sokszor karomszerű, kozmetikailag is zavaró gombás körömlemezt gyakran célszeru sebészileg eltávolítani a gyógyszeres kezelés megkezdése előtt. Ekkor injekciós, vezetéses érzéstelenítés után a beteg körömlemezt fájdalommentesen eltávolítom, majd a továbbiakban szükséges gyógyszeres kezelésre bőrgyógyászhoz irányítom betegeimet.

Utoljára frissítve: 2019. október 04., péntek 19:19

Ambuláns sebészet

Bőrelváltozások, és benőtt köröm

A bőrbajok, és körömtáji gyulladások némelyike műtétet érdemel. Melyek ezek?

Bőr alatti csomók sebészete

A bőr alatt tapintható csomó: a legritkább esetben rák!

Farokcsont feletti tályog, sipoly

A keresztcsont alatti, farokcsont feletti bőrterületen jelentkező tályog ill. sipoly nem a végbélből származik, hanem az üldögélő életmód következménye.

Krónikus sebek, lábszárfekély, decubitus

A sebek általában tudják, hogyan kell meggyógyulniuk. Ha nem teszik, akkor rendszerint valamiben hiányt szenvednek.