BEJELENTKEZÉS: +36(30) 60 58 58 9   

Aranyér, végbéltáji betegségek

Teljes körű, kíméletes vastagbél kivizsgálás. Csak a legszükségesebb beavatkozások.

Vastagbéltükrözés - fájdalom nélkül.

Vénás bódítás, vagy kéjgázas altatás. Kíméletes beavatkozás - jó kezekből.

Emésztőszervi kivizsgálás

Józan kivizsgálási terv a szervi problémákra. Életmód-tippek a funkcionális panaszokra.  

Gyomortükrözés

Reflux-betegség tisztázása. Gyomorfekély, gyomordaganat szűrővizsgálata.

Vastagbélrák szűrés.

Elmúlt 45 éves, és jól érzi magát? Akkor a vastagbél-daganat minden panaszát mutatja. Ideje szűrővizsgálatot kérnie!

Konzultáció, gyógybeszéd

Lelet-megbeszélés, szaktanácsadás... ...mert néha már a beszélgetés is gyógyít!

Sebészeti beavatkozások

...ha tényleg csak a gyógyító kés segíthet.

Tudástár

Ha már kérdezte kezelőorvosát, gyógyszerészét. De nem kapott megnyugtató választ.

Táplálkozási tanácsadás

1001 divatos diétából ... amit a tudomány is igazol.

A vendégnyílás gondozása

leeresztos rendszerA helyesen kialakított sztóma jól karbantartható, könnyen ápolható és tisztán tartható művi bélnyílás.

Az egyébként önálló életvitelre képes betegek kortól függetlenül képesek a vendégnyílás karbantartására. A leépült, teljes ápolásra szoruló betegnél is lehetőséget nyújt a széklet higiénikus gyűjtésére és leürítésére.

A vendégnyílást a hasfal síma, redőktől mentes területén kell kiképezni, melyet a beteg álló testhelyzetben jól elér, és szabad szemmel is (tükör nélkül) jól lát. A redőbe helyezett nyílásra a zacskó nehezen illeszthető, a rosszul tapadó segédeszköz pedig komoly kellemetlenségeket okozhat. A látóhatáron kívül eső, pocak alá helyezett szájadék vakon, vagy tükörből vezetett önápolása szükségtelenül nehezíti a beteg sorsát. (Ha a szájadékot előre tervezetten készítik, már a műtét előtt szükséges a hasfalon annak optimális helyzetét kijelölni.)

A sztóma gondozása a napi személyes higiene részét képezi. Célszerűen a reggeli és esti tisztálkodással, zuhannyal vagy fürdővel kapcsolható össze. Kolosztóma esetén rendszerint ennél többre nincs is szükség. A bőséges híg epés vékonybélnedvet vezető ileosztoma esetén a nap folyamán többször szükséges lehet a tartalmat WC-ben leüríteni.

Hogyan kell a zacskót cserélni?

- Szánjon rá időt és nyugodt körülményeket, készítsen elő minden szükséges kelléket.

- A zacskót, vagy alaplapot óvatosan távolítsa el. A használt zacskó tartalmát WC-be öntse, magát a zacskót egy fóliába csomagolva szemétbe kell dobni (WC-ben lehúzni nem szabad.)

- A nyílás környezetét langyos vízzel tisztítsa meg. Szappan rendszeres használata nem tanácsos, mert a bőrt kiszárítja, irritációt okozhat. Szükség esetén a gyártók által forgalmazott kíméletesen tisztító törlőkendők használata tanácsos, különösen ha sztómapasztát is használ.

- A nyílás környezetét teljesen szárazra kell itatni (ellenben a következő zacskó nem fog rendesen a helyére tapadni.) Ehhez papírtörlő használata ajánlatos. Szőrös hasfalú férfiaknál a nyílás környékének óvatos szőrtelenítése szükséges a biztonságos tapadáshoz. Ileosztóma esetén gondot okozhat a folyamatos csordogálás. Itt segíthet a reggel, étkezés előttre időzített és zuhannyal összekötött zacskócsere.

- Az új alaplap vagy zacskó nyílását szükség esetén a sztómás nővér által adott kivágási minta szerint kell méretre kivágni.

- A védőpapír eltávolítása után az öntapadó részt a nyílás köré kell illeszteni, alulról felfelé haladva mindenütt a bőrhöz préselve.

- Kétrészes rendszereknél végezetül az új zacskót körkörösen fel kell pattintani az alaplap profiljára.

Hogyan kell a nyitott zacskókat leereszteni?

A nyitott rendszerű zacskók alján egy egyszerű, általában csatos zárszerkezet biztosítja, hogy a tartalmat WC-be üríthessük az öntapadó rész eltávolítása, bolygatása nélkül. Van, aki a WC-n ülő helyzetet szereti, mások állva végzik e műveletet. A zárókészülék eltávolításához a zacskóvéget kissé meg kell emelni és így kell a felcsavart alsó részt letekerni a hirtelen kiömlés elkerülésére. Ürítést követően a zacskó alját papírtörlővel, esetleg zuhannyal, csapvízzel kell megtisztítani. (Amerikában terjed egy felülről is nyitható, könnyebben átmosható rendszer, lásd a fenti ábrát.) Tisztítást követően a zacskóvéget visszatekerjük, és a zárat a helyére illesztjük.

Utoljára frissítve: 2018. március 10., szombat 21:27

Sztóma, hasfali vendégnyílás

A bélszájadék változatai

A bélsebészet rettegett kísérője, a sztóma, vendégnyílás akkor készül, ha a székletet valami miatt el kell terelnünk megszokott útjáról.

Mikor kell sztómát készíteni?

Bélszájadékot csak akkor varrunk, ha az elkerülhetetlen!

Vastagélműtét előtt...

Némi szarkazmussal: a vastagbél műtéteknek két fajtája van. Az egyikben szükségessé válhat sztóma készítése, a másikban elkerülhetetlen.

A kórház és sebész választásáról

A sebész nem magányos maratoni futó, hanem egy csapat része. De hol van az a csapat? Melyik az a sebész?

Hogyan lehet ezzel élni?

Egy műtét után hasfali zacskóval ébredni: abszolút horror!

Sztómás nővér, és segítők

Hasfali vendégnyílással megbirkózni még segítséggel sem könnyű. Kik jöhetnek szóba?

Sztómazsákok, segédeszközök.

A korszerű sztómazsák könnyen kezelhető, diszkrét, és higiénikus.

A vendégnyílás gondozása

A helyesen kialakított sztóma jól karbantartható, könnyen ápolható és tisztán tartható művi bélnyílás.

Az önbeöntés, irrigáció

A beöntésekkel 2-3 napos székletmentes periódus érhető el, és a sztóma dugóval lezárható.