BEJELENTKEZÉS: +36(30) 60 58 58 9   

Aranyér, végbéltáji betegségek

Teljes körű, kíméletes vastagbél kivizsgálás. Csak a legszükségesebb beavatkozások.

Vastagbéltükrözés - fájdalom nélkül.

Vénás bódítás, vagy kéjgázas altatás. Kíméletes beavatkozás - jó kezekből.

Emésztőszervi kivizsgálás

Józan kivizsgálási terv a szervi problémákra. Életmód-tippek a funkcionális panaszokra.  

Gyomortükrözés

Reflux-betegség tisztázása. Gyomorfekély, gyomordaganat szűrővizsgálata.

Vastagbélrák szűrés.

Elmúlt 45 éves, és jól érzi magát? Akkor a vastagbél-daganat minden panaszát mutatja. Ideje szűrővizsgálatot kérnie!

Konzultáció, gyógybeszéd

Lelet-megbeszélés, szaktanácsadás... ...mert néha már a beszélgetés is gyógyít!

Sebészeti beavatkozások

...ha tényleg csak a gyógyító kés segíthet.

Tudástár

Ha már kérdezte kezelőorvosát, gyógyszerészét. De nem kapott megnyugtató választ.

Táplálkozási tanácsadás

1001 divatos diétából ... amit a tudomány is igazol.

A bélszájadék változatai

ostomy patientA bélsebészet rettegett kísérője, a sztóma, vendégnyílás akkor készül, ha a székletet valami miatt el kell terelnünk megszokott útjáról.

Milyen típusú vendégnyílások vannak?

A széklet higiénikus gyűjtésére alapszabályként a végbélhez legközelebb eső, még ép bélszakaszt emeljük a hasfal elé. Mivel bizonyos esetekben a teljes vastagbélrendszert el kell távolítani, készülhet vékonybél vendégnyílás (ileosztóma), egyéb esetekben vastagbél vendégnyílás (kolosztóma). (Az előemelt vastagbélszakasz pontosabb megnevezésével használ az orvosi szakzsargon appendicostoma, coecostoma, transversostoma, sigmoidostoma stb. megnevezést is.)

A sztóma egy közelítőleg körkörös vagy ovális nyílás, melyet a hasfal bőre határol, benne pedig az elővezetett bél rózsaszín nyálkahártyája látható. A vékonybél elővezetésénél a bél nyálkahártyáját kifordítva 2-3 cm-el a hasfal elé emeljük, így a hígabb, erősen irritáló vékonybéltartalom a hasfal érintése nélkül közvetlenül a gyűjtőzacskóba csoroghat. Vastagbél-nyílás esetén ez szükségtelen, itt a bélnyálkahártya bőr szintjében, vagy kevéssel felette található. A nyílásnak mindkét esetben egy mutatóujjat kényelmesen befogadó tágasságúnak kell lennie. A frissen készített szájadék kissé duzzadt, vizenyős, fakó színű. Végleges küllemét kb. 2 hónappal később mutatja.

Ha az előemelt bél alatti szakaszt el kellett távolítani, vagy le kellett zárni, a nyíláson egy bélvég jön elő, ez az ún. egycsövű sztóma, vagy végsztóma. Ha a szájadék egy bélkacs előemelésével készült, az elvezető bélszakasz is a hasfal elé kerül, melyen keresztül pl. a daganattal lezárt bélvégen nyák, bélnedv tud kiürülni a sztómazsák felé. Ez a kétcsövű sztóma, vagy kacs-sztóma. Léteznek ún. béltasakkal készített, különlegesen kiképezett pouch-sztómák is, melyek a kolorektális sebészet specialitásai közé tartoznak.

Ideiglenes vagy végleges sztóma.

A beteg számára minden technikai beosztásnál fontosabb, hogy átmeneti, ideiglenes vendégnyílás készítésére kell felkészülnie, avagy a szájadék végleges állapot, mely hátralévő életében testének állandó tartozéka marad. Átmeneti sztómát kell előhelyeznünk, ha az első műtét során valamely okból nem lehet bélvarratot készíteni, ezért a tápcsatorna átjárhatósága miatt nélkülözhetetlen a nyílás. Szükséges lehet akkor is, ha egy megbízhatatlan, zűrös bélvarrat készült, melyet gyógyulásáig meg kell védeni a széklettől. Alkalomszeráen súlyos végbéltáji sérülés, extrém gyulladás esetén is szükség lehet a széklet átmeneti elterelésére. Ezen esetekben a nyílás (általában néhány hónappal) később, az állapot rendezését követően egy második műtéttel bezárható, és a széklet ismét a normális nyomvonalon közlekedik. A súlyos gyulladásos bélbetegségek esetén a károsodott vastagbélszakasz eltávolításakor átmenetileg ileosztomát kell késztenünk, mely a későbbiekben rendszerint bezárható.

Állandó, végleges vendégnyílás készítésére szerencsére ritkábban kényszerülünk. A végbéldaganatok sebészetének fejlődése, a korszerű bélvarrógépek elterjedése, a megfelelő onkológiai előkezelés jelentősen visszaszorította a végbél kiirtásával, végleges sztóma készítésével járó műtéteket. Ma már a kismedencében olyan mélységen tudunk bélvarratot készíteni, ami pár évtizede még elképzelhetetlen volt. A végbélnyílást megközelítő, a záróizmokat elpusztító végbélrákesetén azonban ma is végleges vendégnyílás készítésére kényszerülünk. Az megkésve operált, bélelzáródást okozó, eltávolíthatatlan vastagbéldaganatok esetén is nyílást kell készítenünk a székletnek, ami a daganat kiterjedésétől függően végleges maradhat. A széklettartási képtelenség (inkontinencia) bizonyos eseteiben is végleges vendégnyílás készítésével lehet a székletet higiénikusan gyűjteni és leüríteni.

Utoljára frissítve: 2018. március 22., csütörtök 15:42

Sztóma, hasfali vendégnyílás

A bélszájadék változatai

A bélsebészet rettegett kísérője, a sztóma, vendégnyílás akkor készül, ha a székletet valami miatt el kell terelnünk megszokott útjáról.

Mikor kell sztómát készíteni?

Bélszájadékot csak akkor varrunk, ha az elkerülhetetlen!

Vastagélműtét előtt...

Némi szarkazmussal: a vastagbél műtéteknek két fajtája van. Az egyikben szükségessé válhat sztóma készítése, a másikban elkerülhetetlen.

A kórház és sebész választásáról

A sebész nem magányos maratoni futó, hanem egy csapat része. De hol van az a csapat? Melyik az a sebész?

Hogyan lehet ezzel élni?

Egy műtét után hasfali zacskóval ébredni: abszolút horror!

Sztómás nővér, és segítők

Hasfali vendégnyílással megbirkózni még segítséggel sem könnyű. Kik jöhetnek szóba?

Sztómazsákok, segédeszközök.

A korszerű sztómazsák könnyen kezelhető, diszkrét, és higiénikus.

A vendégnyílás gondozása

A helyesen kialakított sztóma jól karbantartható, könnyen ápolható és tisztán tartható művi bélnyílás.

Az önbeöntés, irrigáció

A beöntésekkel 2-3 napos székletmentes periódus érhető el, és a sztóma dugóval lezárható.